16 C İstanbul
Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı  Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı gazze de soykirim emri veren netanyahu yu 17282425 1352 amp 1170x675
By bluehaber

Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana katliamlarını sürdüren ve çoğu kadın ile çocuklardan oluşan 34 binden fazla Gazzelinin ölümünden sorumlu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu tutuklanma korkusu sardı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, Gazze’deki soykırım nedeniyle üst düzey İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarabileceği ihtimali üzerine Netanyahu, dünya liderlerine seslenerek tutuklama emri çıkarılmasını engelleme çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dünya liderlerine, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarmasına engel olmaları çağrısı yaptı.

İsrailli yetkililer hakkında “Gazze Şeridi’nde savaş ve insanlık suçları işledikleri” suçlamasıyla yakında tutuklama emri çıkarılabileceği beklentilerinin arttığı İsrail‘de Netanyahu, sosyal medya platformu X üzerinden konuşmasını yayınladı. Netanyahu, UCM’ye “Ne (merkezi Hollanda’daki) Lahey’de ne de başka herhangi bir yerde alınan hiçbir karar, savaşın (7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze‘de) tüm hedeflerine ulaşma kararlılığımızı zayıflatamaz.” ifadeleriyle itiraz etti.

Gazze'de soykırım emri veren Netanyahu'yu 'tutuklanma' korkusu sardı  Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı gazze de soykirim emri veren netanyahu yu 17282425 5177 m

LÜBNAN İLE İLGİLİ SÖZLERİ DİKKAT ÇEKİCİ

İsrail Başbakanı, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının amacının “kaçırılanların tamamını serbest bırakmak, Hamas’a karşı mutlak zafer kazanmak ve Gazze’nin İsrail için bir daha tehdit oluşturmamasını sağlamak” olduğunu söyledi. Lübnan’daki Lübnanlı ve Filistinli gruplarla karşılıklı saldırılara işaret eden Netanyahu, “savaşın hedeflerinden bir diğerinin ise güvenliği yeniden tesis etmek ve vatandaşları yeniden kuzeydeki (Lübnan sınırlarındaki köy ve kasabalara) yerleştirmek” olduğunu belirtti.

REFAH’A SALDIRI SİNYALİ

Netanyahu,”(Mısır sınırındaki Gazze Şeridi’nin güneyine) Refah’a gireceğiz ve başka seçeneğimiz yok. Orada Hamas tugaylarını yok edeceğiz ve savaşın tüm hedeflerine ulaşacağız.” dedi. Buranın “Hamas’ın son kalesi” olduğu gerekçesiyle felaketle sonuçlanacağı yönündeki uluslararası uyarılara rağmen Refah’ı işgal etmekte ısrar eden Netanyahu, “Bunu yapmamızı engellemek isteyen pek çok güç var ve yakın zamanda onlara UCM de katıldı.” ifadelerini kullandı.

Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı  Tutuklanma korkusu saran Netanyahu, yayınladığı videoyla resmen yalvardı tutuklanma korkusu saran netanyahu yayinladigi 17282425 4117 m

“BİZİ TUTUKLAMAMALARI İÇİN TÜM NÜFUZLARINIZI KULLANIN”

Netanyahu, “Mahkemenin İsrail üzerinde hiçbir yetkisi yoktur; ordu ve devlet yetkilileri hakkında savaş suçları gerekçesiyle tutuklama emri çıkarması ihtimali tarihi bir skandaldır ve antisemizmdir.” diye konuştu. Tutuklama emri çıkarma olasılığına işaret eden Netanyahu, “özgür dünyanın liderlerine bu tehlikeli adımı durdurmak için tüm nüfuzlarını kullanmaları” çağrısında bulundu.

UCM, NETANYAHU VE İSRAİLLİ YETKİLİLİLER HAKKINDA TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARABİLİR

İsrail’de yayın yapan Kanal 12 televizyonunun 19 Nisan’daki haberinde, UCM’nin Gazze Şeridi’nde savaş suçları işlediği gerekçesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu ve İsrailli üst düzey yetkililer hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma üzerinde çalıştığı duyurulmuştu. İsrail’in “Walla” internet sitesindeki haberde, İsrailli yetkililerin UCM’nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığı konusunda son iki haftadır daha fazla endişe duymaya başladığı belirtilmişti. İsrail Dışişleri Bakanlığı da UCM tarafından İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarılması ihtimalinde oluşabilecek yansımalara karşı dünyadaki büyükelçiliklerinden hazırlıklı olmalarını istemişti.

  • No Comments
  • 1 Mayıs 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir