16 C İstanbul
Tarihçi İlber Ortaylı’dan ortalığı karıştıracak Ayasofya çıkışı: Namaz kılmak için gudubet bir bina  Tarihçi İlber Ortaylı’dan ortalığı karıştıracak Ayasofya çıkışı: Namaz kılmak için gudubet bir bina tarihci ilber ortayli dan ortaligi karistiracak 17270017 2119 amp 1170x675
By bluehaber

Tarihçi İlber Ortaylı’dan ortalığı karıştıracak Ayasofya çıkışı: Namaz kılmak için gudubet bir bina

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı Youtube programında Ayasofya Camii ile ilgili ortalığı karıştıracak açıklamalarda bulundu. Ortaylı, “Namaz kılmak için gudubet bir bina. Burasının yıllık kapasitesi 20-30 bin kişidir. Buraya 3 milyon kişi girmez. Ayasofya’yı herkes bilecek diye bir şey var mı?” ifadelerini kullandı.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı bir programda Ayasofya Camii ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ortaylı, “Namaz kılmak için gudubet bir bina. Burasının yıllık kapasitesi 20-30 bin kişidir. Buraya 3 milyon kişi girmez. Ayasofya’yı herkes bilecek diye bir şey var mı?” dedi.

ORTAYLI’DAN “AYASOFYA” ÇIKIŞI

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, katıldığı Youtube programında Ayasofya Camii ile ilgili tartışmaya yaratacak açıklamalarda bulundu. Ayasofya’nın yıllık kapasitesinin 20-30 bin olduğunu belirten Ortaylı, tarihi yapının namaz kılmak için uygun olmadığını kaydetti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı  Tarihçi İlber Ortaylı’dan ortalığı karıştıracak Ayasofya çıkışı: Namaz kılmak için gudubet bir bina tarihci ilber ortayli dan ortaligi karistiracak 17270017 2812 mProf. Dr. İlber Ortaylı

“NAMAZ KILMAK İÇİN GUDUBET BİR BİNA”

Ortaylı şunları söyledi: “Ayasofya’da tuvaletler yapalım’, Allah cezanı versin senin. Buraya adam girmez, buraya 3 milyon ibadet, 3 milyon turist girmez kardeşim girmez. Sultanahmet’te namaz kılınır, Ayasofya’da kılınır mı? Gudubet bir bina namaz kılmak için. Hiçbir ciddi Müslüman yatıp kalkıp secde edip rükuya varıp 5 vakit namaz kılan adam orada kılmaz, adamın ruhunu karartıyor o yapı.”

“AYASOFYA’YI HERKES BİLECEK DİYE BİR ŞEY VAR MI?”

“Açarsın Blue Mosque, gök önünde şey önünde. Burası sana göre değil, kapatılır. Buranın yıllık kapasitesi 20-30 bin kişidir. Devlet reisleri, ruhaniler, talebeler, bunları etüt eden. Ne işi var ya? Ayasofya’yı herkes bilecek diye bir şey var mı? Kabe’nin içine herkes giriyor mu bütün Müslümanlar? Etrafında dönüyor.”

  • No Comments
  • 27 Nisan 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir