16 C İstanbul
SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ  SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ 50b33148 db14 4ace 83db fa1fc94135b0 1170x752
By bluehaber

SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ

Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Atlı Spor Kulübü iş birliğiyle ilçede ikamet eden özel çocuklar için ücretsiz olarak yürütülen atlı terapi (Hipoterapi) çalışmasında antrenörlere; fizyoterapist ve psikologlar da eşlik ediyor.

Dünyada özel çocukların tedavilerine destek olmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi olan atlı terapi (Hipoterapi) çocukların; fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine büyük katkı sağlıyor. Sarıyer Belediyesinin ilçedeki engelli çocukların yaşam kalitelerini artırmak ve tedavilerine destek olmak amacıyla uygulamaya koyduğu hizmetten özel çocuklar ve aileleri ücretsiz olarak yararlanıyor. Hali hazırda 25 özel çocuğun yararlandığı atlı terapi hizmetinden faydalanmak isteyen ailelerin çocukları için düzenlenmiş raporla birlikte Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelli Koordinasyon Birimi’ne başvuru yapmaları gerekiyor.

SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ 4dd2b573 cf02 4cf2 8ea7 8808b3750aec 1024x682

SPOR VE OYUN BİR ARADA

Uygulama kapsamında refakatçileriyle destek tedavinin verildiği merkeze getirilen çocuklar, öncelikle kulüpteki atlarla tanışıyor, sonrasında ise hayatlarına sağlık katacak seanslara başlıyor. Fizyoterapi uzmanları ve gözetmenler eşliğinde ata binen çocuklar, hayvan sevgisi, spor ve oyun yoluyla terapiye kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ 06901313 cc19 448e 87b2 a60fbbe7a194 1024x682

DOKTOR RAPORU GEREKLİ

Atlı tedavi hizmetinden yararlanmak isteyenlerin, sağlık raporu ve ata binmelerine engel olmadığına dair doktor raporunu beyan etmeleri gerekiyor. Merkeze gelen her çocuğa ihtiyaçları doğrultusunda özel program hazırlanıyor.

SARIYERLİ ÖZEL ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ HİZMETİ c00aad9f b0fc 4ddc 8630 dbaa18ef308b 1024x682

ATLI TERAPİ (HİPOTERAPİ) NEDİR?

Hipoterapi, atın çok boyutlu hareketini kullanarak uygulanan tedavi yöntemidir. Eski Yunanca’da “Hippos” at anlamına gelmektedir. 1950’lerden beri yoğun olarak kullanılan yurtdışında da özel Hipoterapi merkezlerinde fizyoterapistlerin kontrolünde uygulanan yöntem, ülkemizde de oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir.

Atın hareketlerini, uzman terapistin yöntemleriyle birleştirerek uygulanan tedavi yönteminde, atların ritmik yürüyüşlerinden faydalanarak engeli bulunan kişilerin kas, denge, koordinasyon ve iletişim becerileri kazanması amaçlanıyor. Çocukların at ile uyum gösterme isteği; kullanamadığı veya kaybettiği duruş reflekslerini ortaya çıkarıyor. Atın ritmik yürüyüşleri ile ortaya çıkan bu uyarılar, hastanın birçok sistemini harekete geçiriyor.

  • No Comments
  • 1 Haziran 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir