16 C İstanbul
Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak netanyahu dan abd li yetkilinin gazze sozlerine 16526473 1940 m
By bluehaber

Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın “Gelecekteki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek sonunda Filistinlilere bağlı olacaktır ya da olmalıdır.” sözlerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan imalı yanıt geldi. Netanyahu, yaptığı açıklamada savaş sonrası Gazze’nin idaresinin Filistin yönetimine verilmeyeceğini ve Gazze’de İsrail ordusu etkisinin olması gerektiğini söyleyerek işgal iması yaptı.

Eli kanlı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin yönetiminin Gazze‘yi geçmişte “askerden arındırma” ve “radikallikten arındırma” konularında başarısız olduğunu söyleyerek, savaş sonrası Gazze‘de “yeniden yapılandırılmış bir sivil otoritenin” devreye sokulacağını söyledi.

NETANYAHU İŞGAL İMASI YAPTI

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD merkezli CNN televizyonuna verdiği röportajda, İsrail’in Gazze‘deki saldırıları sonrası planlarına ilişkin açıklamada bulundu. Netanyahu, İsrail’in Gazze‘ye yönelik savaş sonrası planına ilişkin İsrail’in önceliğinin “Hamas’ı yok etmek” olduğunu belirterek, buna ulaşıldıktan sonra “terörizmin yeniden canlanmasını önlemek” için bölgede baskın bir İsrail ordusu etkisinin olması gerektiğini söyledi.

Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: Ordu orada olacak Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak netanyahu dan abd li yetkilinin gazze sozlerine 16526473 1940 m

“FİLİSTİN YÖNETİMİ BAŞARISIZ”

Bir sivil otoritenin Gazze‘de “askerden arındırma” ve “radikallikten arındırma” konularında iş birliği yapması gerektiğini belirten Netanyahu, “Filistin yönetiminin maalesef her iki konuda da başarısız olduğunu söylemeliyim.” ifadelerini kullandı. Netanyahu, “aynı çıkmaza yeniden düşmemek için yeniden yapılandırılmış bir sivil otoritenin devreye sokulacağını” dile getirdi.

ABD’DEN NETANYAHU’YA MESAJ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, CBS News televizyon kanalının “Face the Nation” programında yaptığı değerlendirmede “Gelecekteki yönetimlerinin nasıl olacağına karar vermek sonunda Filistinlilere bağlı olacaktır ya da olmalıdır. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin yeniden birleştirilmesi de bu kapsama dahil edilmelidir.” demişti.

Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: Ordu orada olacak Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak netanyahu dan abd li yetkilinin gazze sozlerine 16526473 121 m

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail, 7 Ekim’den bu yana 43’ü Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 361’i asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

GAZZE’DE CAN KAYBI KORKUNÇ BOYUTLARDA

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 100’ü aştı, bu kişilerin en az 4 bin 500’ünü çocuklar ve 3 bin 27’sini kadınlar oluşturuyor. Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 186 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: Ordu orada olacak Netanyahu'dan ABD'li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak Netanyahu’dan ABD’li yetkilinin Gazze sözlerine imalı yanıt: İsrail ordusu orada olacak netanyahu dan abd li yetkilinin gazze sozlerine 16526473 7720 m

LÜBNAN SINIRI DA HAREKETLİ

İsrail ordusu ile Lübnan topraklarındaki Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 72 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

  • No Comments
  • 12 Kasım 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir