16 C İstanbul
Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız  Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız netanyahu esir takasi ve ateskes teklifi 17393474 4242 amp 1170x675
By bluehaber

Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Gazze konusunda İsrail’e yönelttiği ateşkes teklifine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan yeni bir açıklama geldi. Netanyahu, “Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz, ama savaşı durduramayız.” ifadelerini kullandı. Biden’a da tepki gösteren Netanyahu, “İsrail ikinci aşamada İsrail savaşı bitirmeyi kabul etmedi. Biz sadece kendi şartlarımız doğrultusunda tartışırız.” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, esir takası ve ateşkes teklifi önerilerinin Gazze’ye saldırıları durdurmayacağını, sadece İsrailli esirlerin serbest bırakılması için geçici ateşkes sağlayacağını söyledi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu, Meclis’in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde yaptığı konuşmada ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan Gazze’de ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktı. Biden’ın Gazze’ye saldırıları sona erdirme yönündeki teklife ilk tepkisini veren Netanyahu, İsrail‘in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında “boşluklar” olduğunu öne sürdü.

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu  Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız netanyahu esirlerin saliverilmesi icin savasa 42 17393474 9137 mABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

BIDEN’A TEPKİ GÖSTERDİ

Ateşkes ilan etmeye hazır olmadığını kaydeden ve Biden’ın açıklamalarını eleştiren Netanyahu, “Biden (teklifinde) önemli bir ayrıntıdan bahsetmedi; ikinci aşamada İsrail savaşı bitirmeyi kabul etmedi, sadece savaşın sonunu ‘tartışmak’ istedi. Tartışmak ne anlama geliyor? Biz sadece kendi şartlarımız doğrultusunda tartışırız.” dedi.

“ESİRLERİN SALIVERİLMESİ İÇİN SAVAŞA 42 GÜN ARA VEREBİLİRİZ”

Biden’ın açıklamalarına rağmen ilk aşamada serbest bırakılacak esirlerin sayısı üzerinde henüz anlaşmaya varılmadığını aktaran Netanyahu, anlaşmada pek çok detayın olduğunu ve tamamı başarılmadan saldırıların sonlandırılmayacağını söyledi. Netanyahu, “Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz, ama savaşı durduramayız.” dedi.

Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz  Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız netanyahu esirlerin saliverilmesi icin savasa 42 17393474 6736 m

“ABD BAŞKANININ TANIMLADIĞI ŞEY DOĞRU DEĞİL”

Anlaşmanın ayrıntılarını detaylandırmayacağını belirten Netanyahu, “Ancak ABD Başkanının tanımladığı şey doğru değil, henüz açıklanmayan daha fazla ayrıntı var.” ifadelerini kullandı. Başbakan Netanyahu, mevcut önerilerin Gazze’ye saldırıları durdurmayacağını, sadece Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için geçici bir ateşkese yol açacağını söyledi.

BIDEN, ATEŞKES TEKLİFİNİ DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz  Netanyahu: Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız netanyahu esirlerin saliverilmesi icin savasa 42 17393474 7026 m

Biden, “çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan hayatta olan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini” aktarmıştı.

  • No Comments
  • 3 Haziran 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir