16 C İstanbul
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor israil basbakani netanyahu nun gorevden alinmasi 16532661 6888 m
By bluehaber

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları 39. günde devam ederken, Natanyahu’nun da kredisi tükeniyor. Hamas’a saldırmadan önce de seçimde yeniden kazanması zor gözüken Netanyahu’nun geleceği, Gazze savaşıyla birlikte partisindeki bakanlar ve milletvekilleri arasında da tartışılmaya başlandı. Likud üyesi bakanlar ve milletvekilleri, Netanyahu’dan güvenoyunu çekerek başbakanlıktan düşürmeyi ve başka bir lider seçmeyi planlıyor.

İsrail‘de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun görevden alınması konusunda partisi Likud içinde bile tartışmaların olduğu belirtildi.

PARTİSİ DE NETANYAHU’NUN GELECEĞİNİ TARTIŞMAYA BAŞLADI

İsrail‘in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, Başbakan Netanyahu’nun geleceği, Gazze savaşıyla birlikte Likud Partisinden bakanlar ve milletvekilleri arasında da tartışılmaya başlandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun görevden alınması tartışılıyor  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor israil basbakani netanyahu nun gorevden alinmasi 16532661 6888 m

GÜVENOYUNU ÇEKİP BAŞBAKANLIKTAN DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORLAR

Likud üyesi bakanlar ve milletvekillerinin, Netanyahu’dan güvenoyunu çekerek başbakanlıktan düşürmeyi ve yeni bir liderle yola devam etmeyi görüştüğü aktarıldı. Ayrıca bu konunun muhalefet liderleri tarafından da istişare edilmeye başlanmasının durumun ciddiyetini gösterdiğine işaret edildi.

PARTİNİN BAŞINDA KALIRSA SEÇİMLERDE HEZİMETE UĞRAYABİLİR

Likud milletvekillerinin neden böyle bir tutum içine girdiğine de değinilen haberde, Netanyahu’nun partinin başında kalması ve gelecek seçimlerde hezimete uğraması durumunda söz konusu milletvekillerinin birçoğunun artık siyasi sistemin önemli bir parçası olamayacakları öngörüsüyle hareket ettiği kaydedildi.Haberde, dolayısıyla bir grup milletvekilinin Gazze’deki savaşın tamamlanmasının ardından güvenoyunu çekme yönünde adım atma olasılığını incelediği ifade edildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun görevden alınması tartışılıyor  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor israil basbakani netanyahu nun gorevden alinmasi 16532661 3655 m

“KARMAŞIK BİR SİYASİ ADIM”

Böyle bir durumda hükümete, seçimlerde aday olmayacak, Likud içinden öne çıkan bir ismin başkanlık etmesinin beklendiği aktarılan haberde, Netanyahu’nun bu girişimi engellemek için yeterli zamanı olacağı için bu durum “karmaşık bir siyasi adım” olarak nitelendirildi.

İsrail‘deki son kamuoyu yoklamaları, Netanyahu ve lideri olduğu Likud Partisinin güç kaybettiğini, buna karşılık Ulusal Birlik Partisi ve lideri Benny Gantz’ın yükselişte olduğunu gösteriyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun görevden alınması tartışılıyor  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor israil basbakani netanyahu nun gorevden alinmasi 16532661 8633 m

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail‘in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 46’sı Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda, 6’sı kuzeyde Lübnan sınırında olmak üzere 365’i asker 1200’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun görevden alınması tartışılıyor  İsrail Başbakanı Netanyahu’nun görevden alınması kendi partisinde tartışılıyor israil basbakani netanyahu nun gorevden alinmasi 16532661 9440 m

Gazze’deki hükümete göre, ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı, bu kişilerin en az 4 bin 630’unu çocuklar ve 3 bin 130’unu kadınlar oluşturuyor.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 196 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu öldü.

  • No Comments
  • 14 Kasım 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir