16 C İstanbul
Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler  Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler cin in en yuksek selalesi sahte cikti simdiye 17408934 6144 amp 1170x675
By bluehaber

Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler

Çin’in en yüksek şelalesi olarak tanıtılan Yuntai Dağı Şelalesi’nin aslında doğal olmadığı, suyun bir boru yardımıyla sağlandığı ortaya çıktı. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği mekanın gerçek yüzü tepkilere neden olurken yetkililer özür dileyerek, borunun mevsimsel dönemlerde şelalenin su seviyesini korumak için kullanıldığını öne sürdü.

Çin’in “Kesintisiz şelalesi” olarak bilinen ve UNESCO Global Jeoparkı listesindeki 312 metrelik Yuntai Şelaleleri’ne boruyla su verildiği ortaya çıktı. Gerçeği ise bir doğa yürüyüşçüsü, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle ifşa etti.

SU BORUSUNU GÖRÜNCE KANDIRILDIKLARINI ANLADILAR

Sosyal medyada hızla yayılan bir videoda Çin’in en yüksek kesintisiz şelalesi olarak tanıtılan Yuntai Dağı Şelalesi’nin tepesinde büyük bir su borusu olduğu görüldü. İzleyenler, bu durum karşısında neye uğradığını şaşırarak şimdiye kadar kandırıldıklarını anladı.

Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler  Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler cin in en yuksek selalesi sahte cikti simdiye 17408934 4952 m

“KURAK ZAMANLARDA BU YÖNTEME BAŞVURUYORUZ” İTİRAFI

Dağı Jeoparkı yetkilileri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada boru için özür dileyerek şelalenin mevsimsel olarak her zaman aynı güzellikte kalmasının zor olduğunu ve bu yüzden kurak sezonlarda böyle bir yönteme başvurduklarını söyledi.

Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler  Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler cin in en yuksek selalesi sahte cikti simdiye 17408934 3810 m

“DOĞAYA VE TURİSTLERE SAYGISIZLIK”

Yetkililer, boruda kullanılan suyun kaynak suyu olduğunu ve şelaleye zarar vermediğini ifade etti. Ancak Çinli sosyal medya kullanıcıları bu duruma tepki göstererek “Bu, doğal düzene ve turistleri saygısızca bir davranış,” yorumu yaptı.

Çin'in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler  Çin’in en yüksek şelalesi sahte çıktı! Şimdiye kadar boruyla su vermişler cin in en yuksek selalesi sahte cikti simdiye 17408934 4129 m

ÇİN, DİĞER ÜNLÜ ŞELALELER İÇİN DE AYNI YÖNTEMİ KULLANIYOR

Çin’deki turistik bölgelerde doğal güzelliklerin korunması ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunulması adına yapay önlemlerin alındığına dair örnekler bulunuyor. Fakat bu durum, turistler arasında farklı görüşlere yol açıyor. Güneybatı Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelalesi örneğinde olduğu gibi, bazı doğal güzelliklerin akışının korunması için su yönlendirme uygulamaları yapılıyor.

  • No Comments
  • 7 Haziran 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir